Platí pravidlo, že uzamykací systém musí být nejpozději po 12ti až 15ti letech vyměněn.
Ale jak poznat, že systém již skutečně dosluhuje?
To nemusí být pro laického vlastníka vůbec jednoduché. Cylindrická vložka systému může na první pohled bezproblémově fungovat, i když její bezpečnost z hlediska organizace přístupu vzhledem k mechanickému opotřebení je již výrazně snížena. Může být totiž neúmyslně nebo s nepravým úmyslem ovládána opotřebovaným klíčem. To má za následek tzv. nechtěné křížové odemykání vložek v rámci objektu. Vyšším provozem na vložce dochází totiž k rozšíření kanálu pro zasunutí klíče do válce vložky, k opotřebení stavítek i samotného klíče. Taková vložka je i lépe napadnutelná nelegálním způsobem (např. planžetováním nebo bump key metodou).
To může mít pro vlastníka systému nepříjemné důsledky ve smyslu, že fakticky ztrácí kontrolu nad svým uzamykacím systémem, nebo že v případě škody může přicházet o pojistné plnění, když nebudou na vložce jednoznačné stopy, že byla napadena. U certifikovaných produktů zaručují výrobci dle EN 1303 životnost cylindrické vložky na 100 tisíc cyklů, kde jeden cyklus znamená zasunutí klíče, zamknutí, vysunutí klíče a opětovné zasunutí klíče, odemčení a vysunutí klíče. To je velký počet zaručených cyklů, klíč je tak do vložky zasunut 200 tisíckrát a 200 tisíckrát vysunut. Avšak u frekventovaných přístupů, jako jsou administrativní budovy, hlavní vchody, společné garáže, kontajnery na odpad apod., může být tato kapacita vyčerpána ve velmi krátké době, někdy i během jednoho roku
Cylindrická vložka je vzhledem k potřebnému jemnému opracování zhotovena z mosazi, tedy z relativně měkkého materiálu. Klíče naopak měly by být zhotoveny z pevnějších slitin, aby byly odolnější zejména proti zlomení, ohnutí a jiným poškozením. Tím dochází i k vyšší zátěži na vložku a k jejímu vyššímu mechanickému opotřebení. To jsou známé skutečnosti. Existují ale i důvody pro výměnu systému, který je fyzicky plně funkční. Systém je totiž morálně zastaralý. U systémů, které byly pořízeny v průběhu doby trvání patentové ochrany polotovaru klíče, ale kde ochrana již vypršela, ztrácí vlastník zcela kontrolu nad výrobou kopií klíčů, které se v rámci systému pohybují. Každý klíč systému, který není patentově chráněn, lze legálně kopírovat, aniž by o tom vlastník systému mohl vědět. Jak známo, doba trvání patentové ochrany je 20 let a nedá se prodlužovat. Udělení patentu trvá cca 3 až 4 roky a 20tiletá lhůta ochrany se počítá od přihlášení patentu, tzn. efektivní lhůta ochrany činí cca 17 let
Vzhledem k předpokládané fyzické bezpečnosti systému 12 až 15 let má smysl, aby nová investice byla pořízena v rámci produktu, který má před sebou ještě minimálně 12 let efektivní patentové ochrany. V současné době je pro vlastníka systému velkým přínosem, může-li pro správu systému využívat nejmodernější softwarovou evidenci. Tato evidence vychází z unikátního značení všech klíčů v rámci systému (číslo pozice v systému, číslo kopie klíče, personifikovaný seznam uživatelů, záznam výdeje, vrácení a ztráty klíče apod.).
Dalším aspektem morálního zastarání je, že vlastník staršího uzamykacího systému nemůže využít všech možností technického pokroku a aktuálního stavu poznání. Dnes je standardem, aby nově pořízený uzamykací systém měl možnost nadstavby a kombinace s mechatronickým, případně elektronickým přístupovým systémem, a to vše pod jednou správou. Pořizovatel systému musí mít jistotu, že pořídí-li dnes mechanický uzamykací systém, muže jej zítra rozšířit o elektronické prvky, aniž by musel původní mechanický systém nahrazovat. Cylindrická vložka ve své dnešní podobě s odpruženými stavítky je na trhu více než 150 let. Ale i přesto neplatí, že v rámci klasického mechanického uzamykacího systému již nelze přicházet s žádnými novinkami. Trvalým problémem u mechanických systémů jsou ztráty klíčů. Ztráta některého z nadřazených klíčů může znamenat zánik organizační bezpečnosti celého systému. Vlastníkovi pak nezbývá, než z bezpečnostních důvodů celý systém nebo jeho podstatnou část vyměnit, zbývá-li ještě kombinační kapacita. To může být významná finanční i organizační zátěž, je-li v oběhu velké množství podřízených klíčů. Dnes však existují i řešení, jak obnovu ztracené bezpečnosti efektivně zajistit. Předpokladem je přestavba dotčených vložek a nový nadřazený klíč. Vlastní klíče zůstávají v oběhu. Přestavba vložky (změna kódu) je poměrně manuálně náročná činnost pro zkušeného technika, která trvá několik minut a vyžaduje potřebné vybavení. Nyní je již ale na trhu jednoduché technické řešení, kdy změna kódu může proběhnout snadno a rychle. Tuto změnu může po krátkém zaškolení provést svépomocí i správce uzamykacího systému s průměrnou manuální zručností sám.
Bílá barva evokuje čistotu a právě tu přináší i do interiéru, kterému dodá navíc dávku elegance, harmonie a především univerzálnosti. V…
Než si vyberete nové interiérové dveře, měli byste znát odpovědi na těchto několik klíčových otázek.
Přečtěte si vše, co byste měli vědět o Optimi – originálním zasklívacím systému pro lodžie domů.
Přečtěte si, co je u nás nového, co se u nás děje, jak jsme se rozrostli a další informace z dění na portálu.
Iveo Home Server je systém od společnosti SELVE, který dodá Vašemu domovu jiný rozměr, ať už jste kdekoliv, máte svůj domov pod kontrolou.
MATRIX ONE je bezpečné přístupové řešení, perfektně přizpůsobené potřebám malých a středně velkých podniků. Kdykoliv můžete využívat výhod…