Tepelné mosty často vznikají neodborným zásahem do zateplené fasády domu. Není tak dobrým nápadem do zateplené fasády jakkoliv vrtat nebo se snažit k ní přichytit velké a těžké objekty, jakými jsou třeba pergola nebo markýza. Tyto úkony laikům do rukou jednoduše nepatří. Proč? O tom jsme si popovídali s panem Jiřím Hegerem, který je jednatelem společnosti PROPASIV, která dodává na trh stavební prvky právě k přerušení tepelných mostů.
Vaše společnost vyvíjí a dodává na trh řešení, jak zabránit vzniku tepelných mostů. Jak pojem tepelný most vysvětlujete laikům?
Tepelný most (nebo také tepelná vazba) je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Typická jsou například napojení dvou různých konstrukcí (otvorové výplně – okna, dveře) nebo také změny v geometrii konstrukce (např. rohy). Kapitolou samou pro sebe jsou pak prvky, které procházejí vrstvou tepelné izolace (např. kotvení pergol). Jakýkoliv prostup vrstvou tepelné izolace totiž ve výsledku snižuje její efekt. Zvláště pokud se jedná o materiál velmi vodivý. Taková konstrukce může fungovat i jako chladič.
V čem spočívají rizika tepelných mostů?
Největšími riziky pro obyvatele domů či bytů nejsou samotné tepelné ztráty, ale zejména projevy existence tepelných mostům, a to v oblasti statiky a hygieny. Konkrétně se jedná se o kondenzaci vody, která je velkým nepřítelem stavby, přičemž může mít vliv i na její statiku, a výskyt vlhkostních map a plísní, které mají prokazatelně negativní vliv na lidský organizmus.
Takovým rizikům lze zabránit, když se rozhodnete využít stavebních prvků PROPASIV. V rámci komplexní nabídky naleznete řešení nejrůznějších potřeb, které se při stavbě a rekonstrukci domu vyskytují – od upevnění schránek až po kotvení pergol. Použitím stavebních prvků PROPASIV předcházíte riziku kondenzace vodní páry a vzniku plísní, prodlužujete životnost stavebních konstrukcí a zvyšujete komfort bydlení v domě. Navíc eliminace tepelných mostů zlepšuje energetickou bilanci domu a vy tak lépe dosáhnete na případnou dotaci.
V dnešní době se mnohé domy staví v pasivním standardu, starší budovy jsou často zateplovány. Jaký je správný postup, když plánujeme pergolu nebo montáž markýz a nechceme, aby v zateplené fasádě vznikly tepelné mosty?
Jediným způsobem, jak tepelné mosty eliminovat, je jejich důsledná optimalizace již před zahájením stavby nebo rekonstrukce. Ta často vyžaduje detailní zakreslení problematického místa a tepelně technické posouzení tepelného mostu. Nevhodně zvolené řešení tepelných mostů má vazbu na okolní konstrukce. Často tak jsou jejich draze zaplacené vlastnosti degradovány až o desítky procent. Je nutné, aby majitel definoval svá očekávání a potřeby, která má dům naplnit.
Například v místě, kde budeme chtít mít v budoucnu pergolu, je třeba už při projektování a zateplování pamatovat na zabudování stavebních detailů – izolačních bloků, do kterých se bude následně pergola kotvit. Ideální je využít optimalizované izolační bloky PROPASIV pro pergoly. Obdobně je třeba uvažovat i nad ostatními budoucími zásahy do nové fasády. Problémy může způsobit i pouhé připevňování venkovního osvětlení, přičemž my nabízíme komplexní řadu optimalizovaných izolačních bloků pro kotvení při zateplování fasád.
Vzhledem k tomu, že stavíme domy pro dlouhá období našeho života, měli bychom dát dostatečný prostor našim představám, jak bychom chtěli, aby dům vypadal, a následně s projektantem svoje požadavky konzultovat. Odměnou je nám pak komfortní a bezproblémové užívání domu po dlouhá léta.
Co se může stát v případě, že do zateplené fasády začneme zasahovat – např. ji narušíme vrtáním?
Problematika upevnění prvků do zateplené fasády je velmi specifická, ale jednoduše můžeme říci, že vrtat do zateplené fasády bez systémového a ověřeného řešení je vždy riziko. Jak jsem uvedl, nejdůležitější je příprava již během projektu a dodržení technologického postupu. Následné chaotické vrtání do zateplené fasády (zateplovacího systému) je rizikové, protože se poruší dokonale utěsněná obálka domu a nastávají problémy.
Ty se zpravidla neobjeví okamžitě, nicméně postupně snižují komfort bydlení a životnost budovy. Zvyšuje se riziko vzniku staticky kritických míst, riziko kondenzace vody a riziko vzniku plísní. Přemýšlíme-li do důsledků, může dojít až k ohrožení života a zdraví pádem konstrukce, nebo se může projevit nemoc způsobená pobytem v prostředí s plísněmi. Závažné mohou být i další materiální škody.
Je možné tyto škody nějak napravit?
V případě poškození izolace je nutné poškozené místo co možná nejdříve zapravit. Největším rizikem je zatečení vody do poškozeného místa. Pokud by dokonce došlo k zamrznutí, voda roztrhá zateplení včetně fasády.
Oprava takového místa pak znamená kompletní vyříznutí poškozené části s přesahy do všech stran a aplikaci nové tepelné izolace a dalších vrstev omítky s překrytím staré a nové výztužné síťoviny (perlinky). V dnešní době, kdy se používají převážně probarvené zrnité omítky, je však tato oprava vždy výrazně viditelná. Důvody jsou dva: stejný odstín fasádní hmoty se liší i v jednotlivých výrobních šaržích a fasáda na domě časem bledne. Je tedy nutné oslovit zručného a pečlivého řemeslníka, i tak je ale výsledek většinou neuspokojivý a cenově velmi náročný.
Zvládne instalaci stavebních prvků PROPASIV i stavitel – laik?
Některé stavební prvky zvládne nainstalovat zákazník sám a bez problémů – jedná se o bloky pro ukotvení světla, schránky. Systém PROPASIV nabízí jak univerzální stavební prvky, tak řešení na míru včetně poradenství k montáži. Dodavatelé mohou využít i předpřipravené technické dokumentace, takže práce s našimi výrobky je velmi snadná – od zanesení do projektu až pro instalaci.
Z hlediska realizace je potřeba také myslet na další vlastnosti, které by mělo každé řešení tepelného mostu splňovat. Jedná se především o jeho realizovatelnost. Určitě se potvrzuje pravidlo, že v jednoduchosti je síla. Sebelepší návrh řešení tepelného mostu nám nezajistí jeho bezvadné fungování, pokud bude na stavbě nevhodně a nekvalitně realizován. A nesmíme opomenout ani životnost. Řešení by mělo vyhovovat a být funkční po celou dobu životnosti konstrukce.
Co naopak vůbec nedoporučujete, aby si lidé připevňovali na fasádu sami bez předchozích zkušeností?
Určitě ne těžké prvky, kde by mohlo dojít i k ohrožení zdraví. Například kotvení pergol vyžaduje přinejmenším jistou dávku zručnosti a technických znalostí. Zde bych ponechal správné upevnění na odbornících, jako jsou například pracovníci firmy SUN SYSTEM.
Jak má správná a bezpečná montáž markýzy vypadat?
Správná montáž by měla začít až po odborném posouzení projektanta (případně statika) a od dodavatele markýzy. Je nutné zajistit na prvním místě bezpečnost této konstrukce a montáž bez tepelných mostů, což je právě je naše profesní oblast. Pro kotvení pergol a markýz jsou přímo dimenzované PROPASIV Blocky A a D. Víme, jak na to, a víme, jak si lze dům s pergolou či markýzou užívat bez tepelných mostů.
Viděli jste někdy v rámci své praxe důsledky neodborně připevněné markýzy k fasádě domu nebo špatně ukotvené pergoly?
Ano, i takové situace bohužel vídáme. Lidé se na nás pak obrací, co dělat, když se objeví vlhkostní mapy uvnitř místností nebo jim zatéká pod venkovní omítku. V těchto situacích je pak jednoduché řešení problému nemožné, musí dojít k odborné a náročné rekonstrukci, a to i finančně.
My jsme dodavatelé komplexního řešení, jak předcházet vniku tepelných mostů. Naše řešení obsahuje předpřipravenou technickou dokumentaci, odbornou konzultaci a nejkvalitnější materiály i technologie, jak s těmito materiály zacházet – vše optimalizované pro konkrétní použití. Pokud zákazník postupuje podle našich instrukcí a doporučení, pak není důvod, aby se objevily problémy. Výsledek je vynikající – vše funguje. A to je naším cílem.
Kde mohu stavební prvky PROPASIV koupit? Jsou k dostání běžně ve stavebninách?
Stavební prvky PROPASIV lze zakoupit v našem e-shopu. Buď zákazník ví, jaké zboží požaduje, a zakoupí si vše samostatně na e-shopu, nebo využije konzultaci s našimi techniky, kteří dle svých znalostí a zkušeností doporučí, co je pro jeho potřebu nejlepší. Další cestou je, že stavební prvky zakoupí realizační firma, jako je například v případě realizace pergoly společnost SUN SYSTEM.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmu SUN SYSTEM a ona se vám sama ozve!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Demontáž okeního křídla 0
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
Názory k článku (6 komentářů)
Jednou z možností, jak zamezit nejen těmto problémům, ale také spoustě dalších, je využít stavební dozor – https://www.stavebni-dozor.com/…ykonu-praci/. Za mě v současné době při stavbě domu i při rekonstrukci doslova nutnost…když nic jiného, tak pohlídá firmy, ať vás neberou na hůl nebo, když už něco pokazí, tak to taky napraví
Tak přesně toto teď řeším. Mám totiž podezření, že u našeho domu došlo k poškození zateplení a tepelné mosty tam tak vznikají. Přemýšlím, že ohledně toho zkusím kontaktovat tuto firmu – https://dkconsult.cz/ Díval jsem se totiž na služby, které nabízí a právě odhalení tepelných mostů je jednou z nich. Nicméně doufám ale, že vše bude v pořádku.
Tak tohle jsou dost užitečné rady. Díky. Budu muset ukázat manželovi kdyby náhodou chtěl do našeho domu zase vrtat. My právě začátkem tohoto roku konečně dodělali zateplení. Nakonec jsme vybrali takové řešení od Baumitu, viz https://baumit.cz/…-baumit-open Naštěstí jsme si to ale nechali dělat od profesionálů, takže třeba o upevnění pergoly atd se postarali oni. Věřím tedy tomu, že s tepelnými mosty problém nemáme.
Musím souhlasit. Super článek. Zateplení jsme si nechali dělat asi před dvěma lety, společně s novými plastovými okny. Abych ale pravdu řekl, tak s těmi okny moc spokojený nejsem, protože tuto zimu jsem cítil, že někde pěkně profukují. Asi špatné těsnění. Říkal jsem si, že to zkusím opravit sám. Nové těsnění se dá sehnat například tady https://www.tesnenitexim.cz/…I-c1_0_1.htm a není to nijak extra drahé. Za zkoušku to asi stojí.
Díky mockrát za článek. Takové informace se vždycky hodí. My máme fasádu zateplenou teď čerstvě, takže teď do ní vrtat určitě nehodlám. Co nám ale chybí je zateplení střechy. Do toho se chci pustit letos. Myslím si ale, že to nebude ani zdaleka tak velká investice jako u fasády. Díval jsem se, že tepelné izolace střech se dnes dají sehnat poměrně levně, viz například: http://www.nejlevnejsiizolace.cz/…hy-a-stropu/
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?