V poslední dekádě se velmi výrazně prosazuje absolutní izolace bytů, domů a jiných prostor, kde je třeba udržovat teplotu dostatečně vysokou pro pohodlné obývání lidmi. Každý se snaží co nejvíce ušetřit a teplo je jednou z nejdražších položek v nákladech za bydlení. O celkové omezení vytápění se ale pokouší i různé regulační úřady, které se skrze úspory v energiích snaží bojovat s domnělými riziky pro zemskou přírodu.
Nejvýraznější vliv na zateplení mají kvalitní okna, která nepropustí ven ani sebemenší část tepla navíc. Dokonale těsní a tak mimoděk samozřejmě zabraňují i výměně vzduchu mezi interiérem a venkovním prostorem. Následky jsou poměrně široké a bohužel už ne tak veselé.
Dokonalá izolace má za následek zvyšování vlhkosti v místnostech, kde je vždy dostatek zdrojů vody – lidský dech, jakákoliv voda (koupelna, kuchyň, …), ale své k tomu mají co říct třeba i květiny. Proč je ale vlhký vzduch v místnosti špatný? Protože:
Podobně nezdravý je ale i obyčejný vydýchaný vzduch, ve kterém se zvyšuje obsah oxidu uhličitého na úkor kyslíku. To vede ke zvýšení únavy a celkovému poklesu aktivity. Proto je například velmi nepříjemné pracovat v nedostatečně větraných kancelářích, kde se člověk špatně soustředí a brzy se tak projevuje únava až ospalost. Jak vidíme, dokonalá izolace je prostě dvousečná zbraň. Zatímco nás chrání před tepelnými (=finančními) úniky, nutí nás zároveň i žít v nezdravém prostředí.
Je tedy na člověku, aby se o kvalitu ovzduší ve svém domě nebo na pracovišti postaral. Jaké způsoby větrání existují a jaké mají výhody a nevýhody?
Ideální způsob větrání, kdy dojde k rychlé výměně vzduchu mezi interiérem a venkovním prostorem. Bohužel ho ale nelze využít vždy (pro vznik průvanu musí existovat poměrně velký rozdíl teplot mezi dvěma velkými prostory, ideálně pokud jsou okna na dvě protější světové strany). Blesková výměna vzduchu udrží teplo uvnitř a zároveň i přinese čerstvý vzduch.
Běžný způsob větrání, kdy necháváme okno otevřené (třeba jen na ventilačku), dokud se vzduch dostatečně nevymění. V mnoha případech však může prosté opomenutí zavření okna znamenat obrovské tepelné ztráty. V extrémních případech jde i o bezpečnostní riziko, a to ať už s ohledem na vloupání nebo na nebezpečí pro děti.
Tento způsob větrání skrze automatické klimatizace je při správném nastavení skvělým řešením problému. Na druhou stranu jsou pořizovací náklady tak značné, že je jejich přínos přinejmenším diskutabilní. Při nesprávném nastavení jde navíc o výrazné zdravotní riziko, a to zejména při přechodech z klimatizovaného do neklimatizovaného prostoru a naopak.
Jde vlastně o běžné větrání s několika zásadními výhodami. Z pohledu výměny vzduchu v interiéru je důležitá zejména jedna: Winflip lze snadno načasovat, a to i bez použití jakékoliv elektroniky. Po stanoveném časovém intervalu, který se může pohybovat od několika minut až po mnoho hodin, se okna sama zavřou a zabezpečí, čímž je zajištěno kvalitní větrání bez rizika výrazných tepelných ztrát nebo případného zneužití lupičem.
Nenechte si klidný den na zahradě zkazit rozmary počasí a spolehněte se na bioklimatickou pergolu ARTOSI.
Hledáte spolehlivý alarm pro vaše okna či dveře? Pak by vás mohl zaujmout bezpečnostní systém FalzAlarm.
Pořádné ochrany proti hmyzu není v letních měsících nikdy dost. Podívejte se proto s námi na pár dalších skvělých doplňků.
Přečtěte si, co je u nás nového, co se u nás děje, jak jsme se rozrostli a další informace z dění na portálu.
Posedmé v řadě byly předány ceny Orel polského oboru otvorových výplní. Letošním laureátem ceny udělované firmám, které mimořádně přispěly…
Zatéká vám pod vraty do garáže? Do garáže může při současných přívalech deště zatékat z důvodu malého vyspádování vnější podlahy nebo v…