Ani ta nejlepší plastová okna na světě nebudou plnit svoji funkci dobře, pokud nebudou dokonale vzduchotěsná. Kvalita a životnost těsnění po obvodu okenního křídla totiž spoluurčuje jeho izolační vlastnosti. Jak se o těsnění starat a jak poznat, že vyžaduje výměnu?
Teplo se v našem bytě šíří sáláním (to je to příjemné, proč sedíme u kamen), vedením (vzduch je pro teplo vodivý) a prouděním (tím, jak teplý vzduch nad kamny stoupá ke stropu a v bytě vzniká cirkulace). Smyslem kvalitních oken je zamezit tepelným ztrátám všemi třemi způsoby, přičemž těsnění zamezuje nežádoucímu unikání teplého vzduchu na ulici při zavřených oknech.
Těsnění na oknech najdeme v několika místech. Skleněné tabule jsou například utěsněny při slepení do izolačního sendviče, který se vkládá do rámu okenního křídla. Další těsnění najdete mezi těmito skly a plastovým rámem okna. O nich se ale bavit nebudeme, protože nepodléhají takovému opotřebení a není běžné je nechat vyměnit.
Pro naše téma a pro všeobecnou údržbu oken je nejdůležitější okenní těsnění, které najdeme v takzvané funkční spáře. Při každém zavření do něj měkce dosedá okenní křídlo a měla by tak být zajištěna téměř dokonalá vzduchotěsnost.
Podle typu konstrukce oken mohou být těsnění buď dvě (vnější a vnitřní), nebo se mezi ně přidává ještě těsnění středové, které rozdělí vzduchovou kapsu ve funkční spáře ašátek zamezí uvnitř cirkulaci vzduchu a zároveň i prachových částeček, které se do spáry mohou dostat odvodňovacím kanálkem. Pro výrobu okenního těsnění jsou vhodné některé měkčené plasty, které si dlouho udrží pružnost, často se používá třeba silikon.
Okenní těsnění může trpět neopatrnou manipulací, mechanicky ho ničí prach a svoji pružnost samozřejmě ztrácí i přirozeně s věkem. Při mytí oken tak především zbavujeme prostor funkční spáry nečistot a okenní těsnění utíráme vlhkým hadříkem. Použít přitom můžeme také specializované přípravky, které životnost těsnění dále prodlouží. Zamezit se snažíme kondenzaci vody v okenní spáře v zimních měsících, protože pokud těsnění přimrzne a vy okno otevřete, může se z rámu prostě vytrhnout.
Rizikem pro jeho životnost je také špatně seřízené okno, které těsnění nerovnoměrně deformuje, například když není správně nastavený přítlak nebo nešetrná instalace okenních sítí. Poškozené těsnění nebo těsnění takové, co ztratilo svoji pružnost, poznáte na první pohled. Jenže co dál?
Okenní těsnění je do plastového rámu vlepené do speciálních drážek. Dá se samozřejmě vyjmout a nahradit a okna tak mohou sloužit k naší spokojenosti ještě o pár let déle. Šikovnému člověku to zabere opravdu chviličku.
Důvodem, proč s výměnou těsnění kontaktovat původního dodavatele oken, je především to, že žádné okenní těsnění není univerzální a zpravidla je mezi jednotlivými výrobci nelze úspěšně zaměnit. Druhá věc je pak to, že demontáž starého těsnění a manipulace s tím novým vyžaduje určitý cvik, pokud nemá dojít k nevratnému poškození plastového okna nebo těsnění nového. A cvik přirozeně nezískáte, pokud těsnění měníte jednou za život.
Solidní pozáruční servis je tak jednou z klíčových výhod zavedených a poctivých firem, jako je třeba PRAMOS. Mít ještě po letech kam zavolat a možnost ušetřit si starosti by měla k poctivému řemeslu patřit tak nějak automaticky.
Pokud se čištění žaluzií doma vyhýbáte, není k tomu vůbec důvod. Jde to totiž velmi snadno a rychle.
Jaké jsou výhody a nevýhody plastových a hliníkových dveří a který z těchto typů se nejlépe hodí právě pro vás?
Kvalitní okna by vám měla vydržet minimálně dvě dekády a jejich nákup proto není dobré brát na lehkou váhu.
Přijďte se podívat na produkty FAKRO do nové vzorky v Praze 10. Uvidíte zde širokou škálu typů střešních oken.
Společnost PRAMOS v lednu 2019 zavedla ve výrobě PVC oken a dveří nové svářečky a začišťovací automaty. Nové stroje přináší lepší vzhled…
Ochrana životního prostředí je nedílnou součástí naší firemní kultury. Jsme rádi, že můžeme přispívat k udržitelnému rozvoji