Fakta
- 40 % celosvětové spotřeby plynu a ropy připadá na vytápění a zásobování budov energií
- 4 % celosvětové spotřeby plynu a ropy jdou na výrobu plastů a z toho jen 1% na výrobu PVC (hlavní složkou PVC je chlór získávaný ze soli kamenné, podíl surové ropy v PVC je 43%)
- Plastová okna hrají pozitivní roli v ekologických bilancích a analýzách ekologické účinnosti. Přispívá k tomu několik faktů:
- moderní PVC okna mají životnost 50 let a víc,
- PVC je 100% recyklovatelné,
- Proces recyklace je možné zopakovat až 7×, aniž by došlo ke ztrátě kvality či odolnosti materiálu
V porovnání s jinými okny tak plastová okna dosahují z hlediska spotřeby energie a emisí CO2 těch nejlepších hodnot. Studie Polytechnické univerzity v Barceloně z roku 2005 prokázala, že plastová okna (tehdy ještě s dvojitým zasklením a podílem recyklátu 30 %) zajišťují výrazně nižší spotřebu energie na vytápění (1,740 kWh) a vykazují i výrazně nižší emise CO2 (740 kg). Následovali okna z PVC bez podílu recyklátu, dále dřevěná okna (oboje opět v provedení s dvojsklem). Nejhorší hodnoty vykázala okna hliníková bez tepelné bariéry.
V této studii byl zohledněný proces výroby, životnost oken, možnosti recyklace i likvidace odpadu. Zdroj: Recio, J.M.B., Narväez, R.P. &Guerrero P.J. (2005): Estimate of energy consumption and CO2 emission associated with the production, use and final disposal of PVC, aluminium and wooden windows. Universitat Politecnica de Catalunya
Závazek Inoutic pro budoucnost
Zásadním přínosem našeho nového materiálu EcoPowerCore z recyklovaného PVC je výrazné snížení zátěže životního prostředí ve srovnání s výrobou z panenského PVC, které se získává z ropy. Při výrobě jedné tuny panenského PVC je vyprodukováno přes dvě tuny CO2, zatímco při výrobě jedné tuny PVC z recyklátu je to jen cca 135 kg CO2. Každá tuna PVC vyrobeného z recyklátu tak znamená úsporu 2 tun CO2 v našem ovzduší.
Recyklace je součástí podnikatelské kultury společnosti Inoutic a výroba EcoPowerCore nám pomáhá významně snižovat naši uhlíkovou stopu.
Materiálem EcoPowerCore vycházíme vstříc také našim zákazníkům, především těm, kteří dodávají okna a dveře na stavby v rámci veřejných zakázek. V současné době je totiž v přípravě legislativa upravující povinnost používat ve stavebnictví recyklované materiály. Současně se snažíme našim zákazníkům pomáhat naplňovat požadavky kladené na firmy odpovědné k životnímu prostředí.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Krátké zprávy - rubriky
Poslední z diskusí
- Demontáž okeního křídla 0
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
Názory k článku (2 komentáře)
Já si myslím, že na ekologii by se mělo čím dál více myslet nejen ve výrobě, ale například i ve sféře oprav. K této myšlence mě dovedl jeden známý, který si teď bude otevírat autoservis a právě řešil to, jak ekologicky zlikvidovat odpad, který v autoservisu vznikne. Prý si na to nakonec bude muset najmout specializovanou firmu. Nejspíše tuto: https://ecoservis.eu/…dace-odpadu/
Podle mě se bude k ekologickému aspektu při výrobě přihlížet čím dál více. Přišla nová odpadová legislativa (píší o tom např. zde https://www.rocnihlaseni.cz/…-o-odpadech/ ) a roční hlášení za odpady za rok 2021 už se bude podávat podle nového zákona. A ten se mj. zaměřuje na snižování produkce odpadů a zvyšování míry třídění. Už to nikdy nebude moct být jako dříve, kdy všechna stará okna pak končila na skládce v zemi.