Základní zásadou ochranné fólie na plastových či hliníkových profilech, ze kterých jsou vyráběna okna a dveře, je ochrana povrchu při manipulaci, výrobě, transportu a montáži výrobku do stavebního otvoru.
Nosným materiálem ochranné fólie je PE film ( polyethylenový film) o různé tloušťce, nejběžněji 50–120 mikronů (což je velmi slabá vrstva), který může mít různou barvu (ať už s potiskem či bez potisku).
Ochranné fólie na profilech oken a dveří mají na spodní straně aplikované vodou ředitelné lepidlo, které bývá buď akrylové nebo kaučukové. Ochranné samolepicí fólie na plastové profily jsou vyráběny tak, aby byly stabilizovány proti UV záření, přičemž jejich doba expirace je minimálně 6 měsíců po aplikaci.
Fólie se vyrábějí pro lesklé povrchy při horké aplikaci v prvovýrobě, ale i povrchy laminované dekorativní plastovou fólií, a jsou vyráběny také tak, aby lepidlo nezanechávalo stopy na chráněném povrchu ani při pozdějším odstraňování.
Samolepicí ochranné fólie se vyrábějí na okenní a dveřní profily, plastové panely plastové parapety a na celou další škálu jiných uplatnění. Řada výrobců je vyrábí bez potisku a na vyžádání je možné je nechat potisknout logem zákazníkovy firmy. Samolepicí ochranné fólie velmi dobře odolávají povětrnostním vlivům, zejména pak extrémním teplotám a vlhkosti.
a) akrylové lepidlo – výrobci nejčastěji používané
b) syntetický kaučuk – dražší, ale kvalitnější varianta lepidla
Výběr druhu fólie závisí na tom, na jaký povrch ji budeme aplikovat. Pro správný výběr fólie doporučujeme vyzkoušet nejprve vzorek výrobku a teprve až po odzkoušení a vyhodnocení přilnavosti fólie na vámi zvoleném výrobku ji použít. Vyzkoušejte zároveň i funkci s bezproblémovým sejmutím po ukončení její ochranné funkce, přičemž příhodnost druhu fólie je dobré vyzkoušet i při teplotním požadavku použití.
Mnozí investoři občas (nevědomě) předpokládají, že tyto fólie použijí jako ochranu proti zednickému zapravení stavebního materiálu (štukové omítce), což je omyl. Takto dochází nejčastěji k budoucím reklamacím. Týká se to hlavně reklamací typu poškrábání profilu nebo nemožnosti sejmutí fólie od profilu.
Výrobci oken a dveří mají toto většinou ošetřené ve smlouvách o dílo, ale obchodníci někdy bohužel mohou základní fakta přehlédnout.
K odstranění ochranných fólií z oken by mělo dojít ihned po montáži – nejpozději do jednoho měsíce od data montáže. Po delší době ponechání fólie na oknech vznikají vlivem slunečního záření a počasí potíže při odstranění a může se stát, že dojde k poškození povrchu profilu, v horším případě i k totálnímu zatvrdnutí lepidla a následné nemožnosti odlepení fólie.
V tomto případě bude nejlepší použít horkovzdušnou pistoli, fólii lehce nahřát a poté ji zkusit pomalu odtrhnout (není dobré provádět v zimních měsících, kdy jsou profily studené).
Ideálně pro odstranění lepidla z povrchu profilů (aniž by poškodili jejich povrchovou úpravu–lakování, plastovou fólii či samostatný plast) je použít měkká rozpouštědla, tedy isopropylalkohol.
Nepoužívejte však technický benzín, toluen ani jiná ředidla, která sice možná odstraní lepidlo, ale zároveň poničí povrch profilu.
Abyste zamezili možnému nezvanému vniknutí do vašeho domu, stojí jistě za zvážení zakoupení bezpečnostních okenních kování. O co tedy…
Bezpečnostní dveřní kování je základním prvkem ochrany vašeho domu před vloupáním. Jaké typy tedy existují a jaký si nejlépe zvolit?
Reklamace (nejen) plastových oken a dveří může být někdy ošemetná záležitost. Pojďme se tedy podívat, jak takové reklamace fungují a jaké…
Stále ještě jste si nenašli čas, abyste připravili posezení na své terase? Pokud se na Velikonoce nikam nechystáte, máte jedinečnou možnost…
Nenechali jsme si ujít největší celoevropský veletrh stínící techniky v Německu a to již tradičně díky velkému úspěchu z minulé výstavy.
Společnost Inoutic má jasný pohled na ekologii v rámci výroby PVC profilového systému a následně okenních a dveřních výrobků.