Listí stromů se nám již krásně barví do podzimních odstínů a příroda vyhlíží nadcházející zimu. Je proto ideální čas na pravidelnou údržbu oken, jejich základní servis a s tím spojenou kontrolu funkčnosti. Z jakého důvodu je podzim pro péči o okna ideální a na co si dát při údržbě pozor?
S příchodem podzimu obvykle více či méně připravujeme svá auta, zahrady, rostliny, oblečení a jiné důležité součásti našich životů na nadcházející zimu, sníh, mráz, srážky a podobně. Dá se ale říci, že údržbu oken a dveří většina uživatelů silně zanedbává.
Přitom mimo jiné s rostoucími cenami energií, technologickým pokrokem a legislativou spojenou s výstavbou jsou na okna a dveře kladeny velmi vysoké nároky. Okna přitom zároveň plní mnoho důležitých funkcí: osvětlení, větrání, tepelnou a akustickou izolaci, bezpečnost a další. Některé z požadavků jsou pak dokonce protichůdné. Okno musí být například velmi pevné, aby odolalo působení silného větru, zároveň ale musí výborně izolovat a k tomu všemu i dobře větrat a snadno se obsluhovat. Aby všem těmto nárokům vyhověly, představují dnes moderní otvorové stavební výplně poměrně složitý soubor mnoha pohyblivých a nepohyblivých částí.
A už jen z toho všeho vyplývá, že by si okna určitě nějakou tu lepší péči a pozornost zasloužila.
Musíte se tedy nějak starat a pečovat o okna a dveře? Ne, nemusíte. Stejně tak, jako nemusíte měnit nebo kontrolovat olej v autě. Jen by vás následně nemělo překvapit výrazné snížení životnosti, předčasné zbytečné výdaje, snížený komfort a další problémy.
Jako u všeho, i zde platí, že pravidelná kontrola skoro nic nestojí a údržba je levná, kdežto úplně zanedbaná údržba je velice drahá. Je přirozené, že během dlouhodobého používání se okna a dveře opotřebovávají a postupně ztrácejí své izolační schopnosti a částečně i svou funkčnost. Vhodnou péčí je ale možné nejběžnější opotřebení zpomalit nebo mu předejít a pravidelné servisní prohlídky jsou jednou z nejlepších cest, jak to udělat
Hlavní důvody, proč o okna a dveře pečovat
Peníze
Představte si, že vybíráte nová okna. Řešíte celkový prostup tepla, cenu zakázky, slevy, ceny dodatečných prací a doplňků. A potom si úplným zanedbáním údržby zkrátíte životnost oken klidně o deset a více let. Přepočítáme-li zanedbanou údržbu na peníze, budeme uvažovat cenu výplní a jejich doplňků na rodinném domě na třeba 200 000 Kč. Jejich životnost, jak většinou udávají výrobci, pak cca 30 let.
Vychází nám z toho, že jen pět let, o které bude potřeba dříve vyměnit současné výplně díky zanedbané údržbě, stojí naši peněženku zcela zbytečných 33 000 Kč. K tomu můžeme připočíst cenu vybourání, montáže, zapravení nebo likvidace odpadu. Při zhoršení těsnosti musíte samozřejmě dále počítat i s výraznými tepelnými ztrátami, kterých si nemusíte zprvu sice všimnout, ale samozřejmě je zase zaplatíte ve formě energií.
Údržbou si tak ušetříte případné překvapení při vysokém zúčtování za energie nebo drahou předčasnou výměnu dílů či celých výplní. Určitě přijdete na lepší způsob, jak utratit třeba padesát tisíc, že ano? Životnost dnešních oken a dveří je přitom veliká, a to nehledě na materiál. I plastová okna, která jsou všeobecně považovaná za nejméně trvanlivá, dokáží vydržet i padesát let, musí se o ně však někdo starat. Některé jejich části ale tak dlouho nevydrží a zanedbávání údržby zásadně zkrátí životnost výrobku a jeho částí.
Rychleji degraduje těsnění. Oknem „táhne“ nebo může zatékat. Těsnění je třeba dříve vyměnit za nové. Zanesené a nenamazané kovové části rychleji přestávají správně plnit svou funkci a je třeba je zbytečně dříve vyměnit. Navíc výrobce, který okna dodal, dávno použité kování nemusí nabízet, nebo se prostě náhradní díly nemusí už vyrábět. V tom případě se musí kování vyměnit celé a v horším případě i celé okno. Neseřízená okna můžou „drhnout“. Dokáží tak mimo snížení komfortu při manipulaci s oknem i poškodit či úplně zničit některé části kování nebo těsnění.
Pravidelné čistění a údržba vás také donutí detailně zkontrolovat celé okno nebo dveře. Můžete tak odhalit současný nebo budoucí problém a včas ho řešit. Zvláště pokud jsou vaše okna ještě v záruce, můžete ušetřit významnou částku za případné zbytečné opravy v budoucnu.
V této souvislosti doporučuji článek Běžné reklamace plastových oken a dveří.
Zdraví
S okny, tedy s těmi spatně fungujícími, jdou ruku v ruce chlad, nepohoda, srážející se vlhkost, plísně a jejich negativní vliv na pohodu a vaše zdraví. Více o kondenzaci a plísních si můžete přečíst například v článku Kondenzace vody a plíseň na oknech.
Proč tedy zrovna podzim?
Zimní teploty pod nulou a horké slunečné letní dny mají nepříznivé účinky na roztažnost profilů, která souvisí právě s teplotou materiálu, což právě z podzimu dělá ideální období pro seřízení. Pokud okna seřizujete při vysokých letních teplotách či mrazivých zimních dnech, profil se může lehce zkroutit a seřízení bude nepřesné. Podzim je pro seřízení tudíž optimální, protože rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou je minimální. Navíc nejenom oknu, ale ani vám samým u toho nejspíš nebude příliš zima či vedro.
Zkontrolovat, vyčistit, seřídit, namazat a umýt
Minimálně jednou ročně (ideálně tedy před zimou) je optimální věnovat péči okennímu kování a těsnění. Postup údržby by měl být součástí každého manuálu k použití, který jste měli obdržet společně s novými okny. Zkuste se po něm podívat (a to i když Češi všeobecně oproti zbytku světa návody téměř vůbec nečtou), minimálně si ale můžete alespoň připomenout, jak dlouhou mají vaše okna záruku nebo jaký je kontakt na vašeho dodavatele v případě, že byste odhalili nějaký problém. Pokud konkrétní návod pro vaše okna nemáte, naleznete ho jistě na internetu.
V první řadě je důležitá kontrola
Pokud okno či dveře někde drhnou, bude toto místo většinou patrné na první podhled. Zkontrolujte každou část, rám, připojení zasklení, mechaniku zámku, prostě vše.
U částí kování, které mají bezpečnostní charakter, je nezbytné kontrolovat v pravidelných intervalech jejich opotřebení. Kromě důležité údržby kování oken je třeba také průběžně kontrolovat povrch okenních rámů a křídel, zasklení a těsnění a poškozená místa okamžitě opravit. Zvýšenou pozornost si zaslouží i těsnící gumy.
Následně přikročíme k seřízení a promazání pantů, aby se okno dalo bez problémů otevírat a zavírat. Gravitaci nelze ošálit a velká těžká křídla přirozeně trpí více. Všechny pohyblivé části a uzavírací místa kování se musí namazat. Mazat uzávěry a uzavírací čepy je nejlepší technickou vazelínou. Do všech vodících drážek a tam, kam se vazelína nemůže dostat, nakapejte několik kapek oleje.
Odstranit nečistoty. Například maličké kamínky u dveřního těsnění ho dokáží rychle zničit. Pravidelně ho tedy zbavujte prachu a ideálně každého půl roku všechna těsnění ošetřete silikonovým olejem stejně, jako to děláte před zimou například v autě. Těsnění tak zůstane pružné a měkké.
Nakonec umyjte skla a rámy teplou vodou s malým přídavkem neinvazivního čisticího prostředku, který je šetrný k povrchové vrstvě okna.
Nepoužívejte žádné agresivní přípravky či postupy
Ředidla, rozpouštědla, kyseliny, drátěnky, špachtle a písky určitě nechejte v šuplíku. Veškeré prostředky potřebné ke správné údržbě také bývají k zakoupení u prodejce oken či na běžném trhu. Doporučuji i článek Nejrůznější tipy a triky na mytí oken.
Velký pozor při stavebních pracích
Při realizaci omítek, opravy vnitřního ostění nebo jakýchkoli podobných prací nesmí v žádném případě dojít k znečistění nebo zanesení komponent kování omítkou, maltou atd. Výrazně ho to poškozuje. Kamínky, omítka a suť v samotném mechanismu způsobí nemalé škody. Je to časovaný finanční výdaj. V praxi se to ale stále stává, a to zejména ve vrchní části oken a dveří, kam normálně není vidět.
Nejčastější problémy
- netěsnost oken a dveří
- nefunkční otvírání a zavírání
- rosení skel
- prasklé kliky
- poškozená izolační skla
- zlomené nebo vybroušené části kování
- rezavé panty a kování
- špatné nastavení křídla
- nefunkční nebo poškozené zámky dveří
- selhávající zabezpečení a bezpečnost
- poškozené okapnice a okeničky u eurooken
- prohnutý rám
- zárodky plísní na těsnění a rámu nebo v okolí okna
Doporučujeme přečíst i článek: Pouze polyuretanové pěny při montáži oken a dveří nestačí!, pokud máte takto špatně zabudovaná okna či dveře zrovna zvažte nápravu.
Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Kam dál?
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Demontáž okeního křídla 0
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
Názory k článku (9 komentářů)
Tak ono jaro je ideální doba na údržbu a servis prakticky všeho. Já takto každé jaro například posílám svůj kompresor na servis šroubových kompresorů sem https://www.kompresory-filtry-servis.cz/…s-kompresoru Když jsem to dělal letos, tak tam odhalili nějakou drobnou závadu. Jsem za to rád, protože svůj kompresor potřebuji k práci a kdyby se mi rozbil, nevím co bych dělal. :)
My se na podzim snažíme pustit do údržby nejen domu, ale i celé zahrady, takže se nemusíme bát, že bychom něco zanedbali. Důležité je pro nás zejména zahradní jezírko, které bych si nedovolil nechat bez pořádného zazimování. Hlavní je filtrace pro jezírka: https://www.zahradnijezirka.net/…jezirka_k44/. Ta by se bez zazimování jinak nenávratně poškodila.
Já mám třeba podzim hrozně ráda. Hlavně třeba práce na zahradě a to, jak ji člověk připravuje na zimu. Minulý podzim jsme teda měli ještě jeden krok navíc. Museli jsme totiž zazimovat i náš nový plastový bazén od https://www.albixon.cz/bazeny/ Doufám, že jsme to všechno udělali správně a letos ho budeme moci opět využívat. :)
Tak to i my se snažíme tuto pravidelnou údržbu dělat jak u našeho domu, tak i u našeho auta a to je dle méhl možná snad ještě důležitější, než u domu, protože tam jde reálně o život (pokud vám teda nepadá střecha na hlavu)… Také to tedy doporučuji… Třeba jen začít u pneumatik (ty jsme pořizovali z – https://www.pneuok.cz )
To máte pravdu. Auto si na podzim opravdu zaslouží nějakou speciální péči. Hlavní je ale podle mě chránit lak, protože to zimní počasí k němu nebývá moc přívětivé. Mně se v tomto ohledu například velice osvědčila autokosmetika z https://www.2din.cz/ Používám ji už asi druhým rokem a auto opravdu chrání perfektně. Jednoznačně můžu doporučit. :)
S tím, že u auta je pravidelná údržba důležitá určitě souhlasím. Já mám tu výhodu, že mám známého, který si nedávno otevřel vlastní autoservis, takže teď s autem jezdím k němu. Otevření takového servisu ale taky není úplně hračka. Člověk před tím musí zařídit spoustu věcí. Například o nakládání s odpadem se prý musí starat specializovaná firma. Jemu to prý zařizuje tato: https://ecoservis.eu/…dace-odpadu/
To, že se blíží podzim, já moc dobře poznám. Sousedka Jarka totiž vždycky vyleze na okna a smýčí tak zběsile div z toho okna nespadne. Je u toho ale vždycky vyfintěná jak kdyby si objednala novou kolekci z https://www.modni-centrum.cz. Já to vážně nepochopím. Asi mi tím dokazuje že je něco víc, jiný důvod mě nenapadá.
Jojo, to my už to také máme pomalinku v plánu… Teda, sice máme nakoupené teprve oblečení z – https://armik.cz , ale už se to pomalinku všechno blíží a my to nakupujeme jak nám to přijde od ruku a jak vyjdeme také s penězi… Není to jednoduché, kor v této velice těžké době :)
Já jsem naše okna nijak neudržoval. Firma nám je namontovala a roky ubíhaly a ubíhaly, až nám domů začalo táhnout. Dost mě to znepokojilo, protože jsem měl za to, že jsou plastová okna bezúdržbová, což jsem se mýlil. Nějak se ke mě nedostala informace, že je třeba těsnění promazávat, což jsem nedělal, takže nám okno v obýváku netěsnilo a dost jím táhlo. Našel jsem si na https://www.teximtesneni.cz/ těsnění, které bude do okna pasovat a radši jsem rovnou přetěsnil všechna okna. Teď už si dám na jejich údržbu větší pozor.