Většina majitelů bytů či domů s terasou si pravděpodobně láme hlavu nad otázkami, jak zastřešit tento prostor tak, aby se v něm dal trávit čas při nepřízni počasí, a to pokud možno po co nejdelší období v roce.
Lámete si hlavu s tím, jak zastřešit vaši terasu?
Zodpovězme si nejdříve pár základních otázek, díky kterým budete mít hned jasno v tom, jakým směrem se má vaše budoucí realizace ubírat:
- Hodláte terasu využívat celoročně, nebo stačí pouze dočasně?
- Je pro vás klíčové, aby zastřešení výborně kumulovalo teplo pro zimní měsíce?
- Jaký je průběh slunečního svitu či okolních vlivů na terasu pro plánované zastínění?
- K jakému materiálu konstrukce máte blíže (pocitově, vzhledově, cenově)? Ke dřevu, nebo k hliníku?
Pokud máte v těchto pár otázkách jasno, bude pro vás jednodušší vybrat to správné zastřešení, navazující stínění, odvodnění, dále topný systém či automatizaci v závislosti na cenové možnosti vašeho rozpočtu.
Zastřešení dočasné, či pevné?
Je na zvážení, zda-li budete uvažovat o dočasném či pevném zastřešení. Faktem je, že pro celoroční užívání terasového prostoru je dočasné zastřešení nevhodné, jelikož nedokáže odolávat povětrnostním vlivům jako je sníh nebo silný vítr. Mezi dočasné zastřešení terasy přitom můžeme považovat markýzy, baldachýn či mediterán.
Výhody a nevýhody dočasného zastřešení
- + plní při správné volbě látky jak stínící, tak i vodní zábranu
- + je vzdušné a nezabírá tolik místa nutného pro instalaci a podporu
- + nenechává interiér budovy permanentně zatemněn venkovní pevnou stavbou
- – je velice náchylné na silný vítr
- – má minimální termoizolační vlastnosti
Pevné zastřešení – konstrukce
Konstrukce pevného zastřešení (je jedno, jestli se jedná o dřevo nebo hliník) by měla zohlednit nejenom prostorové možnosti uchycení, ale především statiku v závislosti na sněhovém pásmu, dále typ krytiny, rozměrové možnosti plánovaného stínění či návaznost na odvodnění střešního systému nebo možné budoucí vyplnění otvorů v případě celoročního provozu.
Uživatelé, kteří ze zastřešení hodlají postupně vybudovat zimní zahradu, která bude permanentně vytápěna v zimních měsících, by měli už předem volit hliníkový systém s přerušeným tepelným mostem pro eliminaci tepelných ztrát a kondenzaci vody, případně dřevěný systém staticky dimenzovaný tak, aby pomocné podpěry nebránily budoucím výplním otvorů.
Pevné zastřešení – krytina
Pokud chcete mít na terase opravdu slunečno a neuvažujete o neprůsvitném zastřešení (pálená taška, šindel atd), můžete volit mezi několika typy
a) Sklolaminátová vlnovka o síle 0,7 mm a vyšší jsou nejvíce úsporným čirým zastřešením, ovšem s krátkou životností v případě krupobití nebo silného větru. V nabídce naleznete i barevné variace pro zastínění celého prostoru, což se může zdát na první pohled zajímavé, ovšem v případě navazujících obytných místností na terasu s prostupem denního světla značně omezující.
b) Plný polykarbonát o síle 2–12 mm čirý či barvený (opál) o zmírnění prostupu světla dovnitř prostoru je alternativa k bezpečnostnímu sklu, avšak za vyšší cenu a s nízkým tepelně izolačním efektem.
c) Dutinkový polykarbonát o síle 10–36 mm, čirý i barvený (opál), je nejpoužívanější terasové zastřešení z pohledu ceny, váhy a prostupu světla.
d) Bezpečnostní sklo o síle 6 mm nebo izolační dvojsko o síle 16 mm a vyšší (v závislosti na míře izolace a teplotě uvnitř celouzavřené terasy) nabízí nejlepší světelný prostup a vynikající izolaci. Jedná se o nejdražší a také nejvíce slunné zasklení. Tento typ zasklení vyžaduje dobrou statickou přípravu a přesné napojení jednotlivých tabulí pro optimální dilataci a odvod vody přes pryžové těsnění.
Pevné zastřešení – stínění
Stínění pergoly bychom mohli rozdělit do několika kategorií:
a) Nadstřešní
Jedná se o umístění stínícího prvku nad střechu pergoly, a to hlavně z důvodu nemožnosti instalace podstřešního stínění v závislosti na nízké vnitřní výšce či nadpraží. Oblíbeným prvkem je v tomto případě výklopná či výsuvná markýza.
Avšak v případě větru, deště nebo krupobití je nutné mít tyto prvky zataženy! Díky automatizaci (čidlu slunce/vítr) přitom v případě výše popsaných nepříznivých podmínek můžete počítat s automatickým stažením.
b) Podstřešní
Jedná se o ideální systém stínění, u kterého musíte mít dostatek místa v nadpraží nad hlavním vchodem na terasu. Nemusíte se tedy strachovat při silném větru či krupobití, že bude látka poškozena nebo že se stínící systém okamžitě zasune v případě automatizace. Oblíbeným prvkem stínění jsou v tomto případě nejenom výklopné či výsuvné markýzy, ale i baldachýny.
Pokud budete uvažovat nad tímto prvkem stínění, berte prosím v potaz integraci LED osvětlení do vedení, případně umístění osvětlení vnitřního prostoru tak, aby byl po zastínění dostatečně osvětlen.
c) Boční
Zajišťuje boční či čelní stínění prostoru. Mezi oblíbená boční stínění patří fasádní markýza neboli screen či různé typy látkových závěsů. Vhodným řešením je volba látek, které jsou částečně průhledné a zbytečně tak nezatemňují prostor v případně méně intenzivního osvitu. Alternativou jsou i plastové vertikální žaluzie, ty ovšem pouze s ujištěním výrobce, že jsou odolné proti UV záření (aby plast po krátké době nezkřehl).
Automatizace motorů stínících prvků v závislosti na míře osvitu lze nastavit se systémy ABB či Somfy.
Pevné zastřešení – topení
Topení na terase se řeší většinou elektrickými infra-topidly či infra-panely s regulací a směrováním na stolovací místa, přičemž vhodné jsou i elektrické či plynové stojací topidla (lampy) s natáčecím ochranným hřibem.Zaujalo vás téma článku, produkt nebo služba?
Poptejte nezávazně a zcela zdarma firmy z oboru a ony se vám samy ozvou!
Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!
Odborné články - rubriky
Poslední z diskusí
- Demontáž okeního křídla 0
- Půjčky, které jsou rychlé a pohodlné 0
- Otevření starého okna - vysypané kování 0
- Tepelná izolace hliníkových dveří 5
- Okna nebo už fasáda? 5
- Hliníkový plot - neznáte dodavatele ? 8
- Německé profily vyráběné v Polsku? 8
- Styl zimní zahrady 5
- Pergola dřevěná nebo hliníková? 14
- Renovace zimní zahrady 19
- špaletová okna - výměna komplet nebo jen skla? 0
- Venkovní rolety + další stinění? 10
Názory k článku (8 komentářů)
Mockrát díky za článek. My jsme minulé léto také hodně zapracovali na naší terase. Jsem ráda, že se tam konečně dá trávit čas. Zastřešení ovšem ještě bohužel vyřešené nemáme. Mimochodem, chtěla bych se na něco zeptat. Rádi bychom si letos na terasu koupili nějaký malý gril. Dívala jsem se, že vůbec špatně nevypadají třeba ty od https://www.avenberg.cz/…drevene-uhli Nemá někdo náhodou zkušenost? Díky moc. :)
My terasu používáme převážně jaro, léto a začátek podzimu. Přes zimu zde zimujeme květiny. Dělali nám to https://www.alupo.cz/…seni-terasy/ a máme již několik let..
My terasu používáme celoročně a máme vyhozené dřevěné sloupy a přetaženou střechu. Za nás nejlepší volba, určitě bych nechtěla polykarbonát už jenom kvůli horku v létě. Takhle alespoň nemusíme řešit případné nevlídné počasí, když má přijít návštěva a máme se kam ukrýt a zároveň jsme venku. A co jsem dostala od manžela k Vánocům sadu na Pina Coladu https://www.plnasklenice.cz/…pina-colada/, jsou návštěvy ještě veselejší :)
No, já jsem dost přemýšlel nad tím, že bych si nechal terasu zastřešit a dal si na ni vířivku. Nakonec se ale ukázalo, že by to nebylo úplně praktické a hlavně by vířivka zabírala moc místa. Právě proto jsem se rozhodl pro alternativu – udělat si na zahradě zastřešený přelivový bazén, nejspíš od https://www.albixon.cz/…y/prelivove/ Myslím si, že pro ten najdeme i víc využití. :)
Jaký prosím máte názor na stínění pergoly, myslím střešního prostotu, pokud střechu plánujeme z polykarbonátu? Někdo říká, že stačí mléčný polykarbonát, jiný zase preferuje transparentní polykarbonát se stíněním (druhá varianta je samozřejmě dražší o stínění ať už automat. nebo manuální). Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Vyplatí se investovat do stínění?
Podle mě užitečné rady. My teda terasu částečně zastřešenou už máme. Co nám tam ale chybí je podlaha. Momentálně tam je taková ne zrovna hezká dlažba, kterou tam dali původní majitelé. Tu bych ráda dala pryč a nahradila něčím hezčím. V tomto ohledu se mi hrozně líbí třeba podlahy na terasy od https://www.floorforever.cz/…ment/terasy/ Nemá s nimi náhodou někdo zkušenost? Pomohlo by mi to. Díky mockrát.
No, já nakonec u naší pergoly zvolil jako zastřešení polykarbonát. Vypadá to dobře a hlavně je to funkční. Celou pergolu jsem si jinak stavěl svépomocí. Nebylo to v podstatě nic těžkého. Na postavení konstrukce mi stačilo pár kovových profilů a moje invertorová svářečka z https://www.pantermax.cz/…ET-1-d25.htm A pak už zbývalo jen zastřešení. Za dvě odpoledne jsem to měl hotové.
Dobrý den, my doma máme podobnou zimní zahradu, jako je vyfocena na první fotce. Máme ji čerstvě zrekonstruovanou a strašně se nám líbí. Teď, dokud není úplná zima, ale je tam trošku větší chladno, než doma, necháváme tam přes den spát naší dceru. Pořídili jsme tam krásnou postýlku s konkrétní výbavou přes tento web: https://www.luceda.cz/…tni-vybavou/. Spí se jí tam skvěle.